De COGEM is verzocht te adviseren over de milieurisico’s van een kleinschalige (categorie 1) veldproef met genetisch gemodificeerde aardappelen (Solanum tuberosum) met een verhoogde resistentie tegen Phytophthora infestans, de veroorzaker van de aardappelziekte.
Het doel van de voorgenomen werkzaamheden is het onderzoeken van Phytophthora beheersingsstrategieën en monitoring van virulentie voor de gebruikte resistentiegenen.
Voor zijn verspreiding en overleving maakt de aardappel gebruik van zaden en knollen. De aardappel kan in Nederland niet uitkruisen naar wilde verwanten. De aardappel kan wel uitkruisen naar andere cultuurrassen, maar slechts in beperkte mate en alleen over korte afstanden. Uit praktijkervaring blijkt dat een isolatieafstand van 3 meter voldoende is om kruisbestuiving te voorkomen. De knollen zijn vorstgevoelig en zullen de Nederlandse winter gewoonlijk niet overleven. In de noodzaak om eventuele aardappelopslag uit zaad of achtergebleven knollen te verwijderen wordt in het kader van de verplichte bestrijding van P. infestans voorzien.
De zaden die eventueel worden gevormd door cultuuraardappelen spelen alleen een rol bij het veredelingsproces. In Nederland vindt aardappelveredeling hoofdzakelijk in kassen of tunnelkassen plaats. Echter, de COGEM kan niet uitsluiten dat hobbykwekers, die in de aardappelveredeling actief zijn, mogelijk kruisingen op het veld uitvoeren. De COGEM adviseert, indien er op naastgelegen velden hobbykwekers actief zijn die kruisingen op het veld uitvoeren, een isolatieafstand van 40 meter in acht te nemen.
Concluderend heeft de COGEM tegen de in de aanvraag beschreven werkzaamheden, waarbij een isolatieafstand van 3 meter wordt aangehouden, geen bezwaar. Echter, de COGEM adviseert in gevallen waarbij op naastgelegen velden aardappelveredeling door hobbykwekers plaatsvindt, een isolatieafstand van 40 meter in acht te nemen. Onder deze voorwaarden acht de COGEM de risico’s voor mens en milieu verwaarloosbaar klein.
- Noticias
- Cadena de Suministro de Papas
- Cogem adviseert over...
Cogem adviseert over kleinschalige veldproef met Phytophthora-resistente aardappelen

Febrero 04, 2011
Fuente
¿Te gustaría recibir noticias como esta por correo electrónico? ¡Únete y suscríbete!
Get the latest potato industry news straight to your WhatsApp. Join the PotatoPro WhatsApp Community!
Temas relacionados:
Sponsored Content
Noticias relacionadas

Agosto 19, 2026
Chile: productores de semilla de papa de Arauco se preparan para nueva normativa del SAG
Más de 80 productores de la provincia participaron en una jornada del SAG Biobío para conocer las nuevas exigencias, que serán obligatorias desde la temporada 2027-2028.Unpublished Article

Agosto 18, 2026
España: el calor acelera la cosecha de patata y agrava la presión sobre rendimientos y precios
En España, la cosecha de patata avanza de forma anticipada y desordenada por el calor, con menores rendimientos, calibres irregulares, baja actividad comercial y presión adicional por la oferta internacional.Unpublished Article

Agosto 18, 2026
Brasil: cosecha de invierno, bioinsumos y fertilizantes marcan la agenda del sector papa
En Brasil, el avance de la cosecha de invierno de papa coincide con una baja en los precios de alimentos, nuevas proyecciones sobre el impacto económico de los bioinsumos y una estrategia china para reforzar su red de distribución de fertilizantes.Unpublished Article
Sponsored Content
Últimas noticias
Sponsored Content
Sponsored Content
Sponsored Content
Localización
Sponsored Content