LEI Wageningen UR heeft op verzoek van het ministerie van LNV een overzicht gegeven van de gevolgen en mogelijke consequenties van de kredietcrisis voor de Nederlandse agrosector en visserij.
Omdat deze sector levensmiddelen produceert is ze minder kwetsbaar voor uitval van vraag dan bedrijfstakken met luxe producten. Wel zijn prijzen van landbouwproducten zeer gevoelig voor verandering in vraag en aanbod. Al bij een geringe daling van de vraag kan de prijs sterk dalen. Dit kan grote consequenties hebben voor de inkomens van agrarische producenten en voor de marges van andere schakels in de ketens.
Mede door de hoge solvabiliteit gaan in de grondgebonden Nederlandse landbouw nauwelijks bedrijven failliet en ook door de financiële crisis zal dat naar verwachting niet gaan gebeuren.
Verbinding met Buitenland
Risico’s van de kredietcrisis voor de sector zijn een krimp van de afzet en daling van de opbrengstprijzen;het wegvallen van belangrijke exportmarkten voor bepaalde producten en betalingsproblemen bij bepaalde landen. Valutawijzingen worden in de Nederlandse agrosector sterk gevoeld door de hoge mate van verbinding van het Nederlandse agrocomplex met het buitenland.
Andere belangrijke economische ontwikkelingen, zoals aanzienlijke prijsdalingen voor graan, zuivel en aardolie, zijn ook van invloed. Voor een deel kan de prijsdaling van graan en zuivel worden toegeschreven aan de kredietcrisis maar deze is ook het gevolg van een aanbodreactie op de veel hogere prijsniveaus, zoals die bestonden tot in het voorjaar van 2008.
Verwerking agrarische producten
De agrarische industrie heeft niet of nauwelijks te maken met een omzetdaling door de kredietcrisis. De aanvoer van producten is door de goede oogsten en bijvoorbeeld de uitbreiding van de melkquota hoger dan vorig jaar. Veel agrarische producten worden verwerkt door coöperaties. De leden hiervan, dus boeren en tuinders, vangen de risico’s in de markt op, zij merken dat in de uitbetalingsprijzen. Beursgenoteerde concerns in de agribusiness doen het beter dan in de meeste andere sectoren van de economie, omdat er voor voedsel nauwelijks of geen vraaguitval is.
- News
- Food Trends
- Effecten kredietcrisis op...
Effecten kredietcrisis op agrosector onderzocht

December 16, 2008
Like to receive news like this by email? Join and Subscribe!
Get the latest potato industry news straight to your WhatsApp. Join the PotatoPro WhatsApp Community!
Related Topics:
Sponsored Content
Related News

September 15, 2026
Survey Finds Americans Increasingly Turn to Food Delivery and Grocery Convenience Services
A FinanceBuzz and Bank of America survey finds 63 percent of Americans use food delivery monthly, while high fees influence ordering decisions, with 68 percent abandoning a delivery order after seeing the final cost.
September 06, 2026
FAO Food Price Index rises in August amid broad-based increases, led by sugar
The FAO Food Price Index averaged 131.1 points in July 2026, up 0.7 points from its June level. Increases in the price indices for cereals, sugar and vegetable oils were partially offset by declines in those for meat and dairy products.
August 07, 2026
FAO Food Price Index edges higher in July on stronger crop prices
The FAO Food Price Index averaged 131.1 points in July 2026, up 0.7 points from its June level. Increases in the price indices for cereals, sugar and vegetable oils were partially offset by declines in those for meat and dairy products. Sponsored Content
Latest News
Sponsored Content
Sponsored Content
Sponsored Content
Where
Sponsored Content